Protetická stomatológia

Protetická stomatológia nahrádza v ústnej dutine stratené zuby, alebo ich časti, zubnými náhradami. Kvôli strate zubov susedné zuby menia polohu a zhoršujú tak protetickú liečbu. Úlohou protetickej stomatológie je preto nahradiť chýbajúce zuby, obnoviť správnu žuvaciu schopnosť a zlepšiť estetickú aj fonetickú funkciu pacienta. V Prešov Dental Clinic používame metodiky a kvalitné materiály, ktoré sa neustále zdokonaľujú, aby sme zabezpečili stopercentnú spokojnosť pacienta.

Snímateľné zubné náhrady

Medzi snímateľné zubné náhrady môžeme zaradiť zubné protézy, ktoré je možné po pridaní do systému ďasien kedykoľvek zložiť a znova nasadiť. V ústnej dutine sú pripevnené rôznymi kotviacimi systémami či plošnou adhéziou. Zubné protézy nahrádzajú stratené zuby a fixujú ich na pacientových zostávajúcich zuboch vďaka protéznemu lôžku. Nevýhodou snímateľných zubných protéz je nižší komfort pacienta, nakoľko návyk na túto zubnú náhradu býva dlhší a pacient ju často vníma ako cudzie teleso. Naopak výhodou sú lepšie hygienické podmienky, nakoľko sa zubné náhrady očisťujú mimo úst. Pri snímateľných zubných náhradách je samozrejmosťou kladenie dôrazu na individuálne zhotovenie zubnej náhrady pre každého pacienta, pričom cieľom je vytvoriť zubnú protézu, ktorú možno len ťažko odlíšiť od okolitých zubov.

Korunky

Zubná korunka patrí medzi fixné zubné náhrady, pričom ide o veľmi častú náhradu stratených tvrdých zubných tkanív zuba. Korunka nahradí povrch zuba, vráti mu jeho tvar, zvýši odolnosť zvyšku zuba a zlepší estetický dojem z chrupu. Pri prvom ošetrení stomatológ obrúsi zub do potrebného tvaru, aby korunka dobre sedela a vytvorí scan zubov. Následne sa dohodne na tvare a farbe korunky. Pri druhej návšteve je už korunka hotová. Lekár odstráni dočasnú korunku a nasadí pacientovi trvalú.

Výplne inlaye, onlaye, overlaye

Ako alternarnatíva ku korunkám sa na obnovu stredne poškodených zubov používajú výplne označované ako inlaye, onlaye prípadne overlaye. Použitie týchto výplní sa odporúča v prípade ak je zub zlomený alebo prasknutý a zároveň si jeho poškodenie nevyžaduje zhotovenie korunky. Tieto výplne sa zhotovujú na modeli chrupu pacienta a pri najbližšej návšteve ju stomatológ veľmi pevne prilepí na miesto. Výplne môžu byť vyrobené z kompozitného alebo z keramického materiálu, pričom sa často používajú aj ako náhrada amalgámových výplní pre prirodzenejší úsmev.

Mostíky

V prípade, že dôjde ku strate alebo poškodeniu viacerých zubov uvažujeme o zubnom mostíku. Tento typ zubnej náhrady rieši estetické aj funkčné problémy pacienta, ktoré zväčsa nastávajú po extrakcii zubov, či strate zuba z rôznych príčin.  Zubný mostík je vyrobený z keramického materiálu a je fixovaný na dvoch vlastných zdravých zuboch. Nevýhodou je, že pri zubných mostíkoch je potrebné aj obrúsenie susediacich zubov. Po obrúsení sa vyhotovia odtlačky, na základe ktorých zubný technik zhotoví presnú protetickú náhradu.

Spokojnosť a komfort pacientov pri ošetreniach sú našou prioritou. Neváhajte nás preto, kontaktovať pri akomkoľvek probléme so zubami. Radi Vám poradíme. Vstupnú konzultáciu máte u nás zadarmo!

PrešovDental

Zubná ambulancia Prešov

Sledujte nás

Sledujte aktuality na našich sociálnych profiloch