Endodoncia

Endodoncia – ošetrenie koreňových kanálikov zubov

Endodoncia je časť stomatológie, ktorá sa zameriava na liečbu koreňových kanálikov a to v prípade, keď je zubný kaz veľmi rozsiahly a prenikol až k nervu. Kvalitné endodontické ošetrenie, patrí medzi náročnejšie stomatologické úkony, pričom okrem vzdelania, si vyžaduje značné skúsenosti, trpezlivosť, manuálne zručnosti, tiež čas a prístrojové vybavenie. Cieľom endodontického ošetrenia je zachrániť zub so zápalom zubného nervu alebo mŕtvy zub pred extrakciou (vytrhnutím).

Čo zahŕňa endodontické ošetrenie? 

  • V prvej fáze ošetrenia sa odstráni infikovaná zubná dreň z dreňovej dutiny zuba.
  • Následne sa spriechodnia, rozšíria a opracujú vnútorné steny koreňových kanálikov do vzdialenosti zhruba 1-1,5 mm od hrotu koreňa (podľa röntgenu), ktoré sa následne vydezinfikujú.
  • Nakoniec sa koreňové kanáliky hermeticky vyplnia koreňovou výplňou. Kvalitne zhotovená koreňová výplň potom zamedzí ďalšiemu prenikaniu infekčných baktérii koreňovým kanálikom.

Kedy sa vyžaduje endodontické ošetrenie? 

Endodoncia je potrebná v prípade, že je zubná dreň poškodená a reaguje zápalom či bolestivosťou. Prostredníctvom tohto ošetrenia vieme zabrániť šíreniu infekcie do tela a tiež vzniku ďalších možných zdravotných problémov, akými sú napríklad zápal srdca, zápal obličiek či kĺbov. Endodontické ošetrenie je nevyhnutné absolvovať pri komplikovaných zraneniach zubov a v prípade zápalu zubnej drene (pulpitída, periodontitída).

V prípade, že vás trápia bolesti zubov, zápal či máte iné problémy so zubami, neváhajte nás kontaktovať!

Vstupnú konzultáciu máte zadarmo. My v zubnej ambulancii Dental Clinic Prešov sme tu pre Vás!  

PrešovDental

Zubná ambulancia Prešov

Sledujte nás

Sledujte aktuality na našich sociálnych profiloch